Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

5 ważnych oznak, aby wezwać lekarza w ciąży!




Ciąża może być stresującym czasem dla wielu kobiet. Jedną z najważniejszych rzeczy, o których należy się natychmiast dowiedzieć, to oznaki, których nie należy lekceważyć i natychmiast wezwać lekarza będąc w ciąży.

5 oznak, aby skontaktować się z lekarzem w ciąży:

Krwawienie

Krwawienie z pochwy jest zawsze przerażające. Kiedy spędzasz miesiące bez miesiączki, kropla krwi w toalecie może być bardzo stresująca.

Niektóre kobiety doświadczają krwawienia w pierwszym trymestrze ciąży, gdy dziecko wszczepia się do ściany macicy. Zwykle jest to opisywane jako bardzo lekkie plamienie, które wiele razy zdarza się, zanim dowiesz się, że jesteś w ciąży.




Będziesz mieć również umiarkowane krwawienie (krwawe objawy) podczas porodu, ponieważ zmienia się szyjka macicy. Są to jedyne dwa przypadki w ciąży, kiedy krwawienie jest nieco „normalne”.

* Niezależnie od „normalności”, ważne jest, aby pamiętać w szczególności w trzecim trymestrze, że wszystkie przypadki powinny być zgłaszane lekarzowi prowadzącemu.




Przyczyny krwawienia z pochwy obejmują:

Problemy z łożyskiem

Gdy łożysko jest wszczepione blisko lub całkowicie zakrywając szyjkę macicy. Zazwyczaj nie jest to szkodliwe dla dziecka, chyba że krwawienie jest nadmierne. Oderwanie łożyska ma miejsce, gdy łożysko oddziela się od ściany macicy, częściowo lub całkowicie. Oderwanie łożyska jest stanem nagłym i zwykle towarzyszy mu stały, drażniący ból brzucha w miejscu przerwania oraz krwawienie.

Poronienie




Poronieniu często towarzyszą skurcze brzucha i obfite, jaskrawoczerwone krwawienie. Im dalej jesteś w ciąży, tym ostrzejsze będą skurcze i intensywniejsze krwawienie.

Współżycie seksualne




Seks w czasie ciąży jest bardzo częstą przyczyną krwawienia z pochwy. Szyjka macicy jest bardzo unerwiona (przepływa do niej dużo krwi) i każda manipulacja może spowodować jej krwawienie.

Uraz brzucha

Zewnętrzny uraz ciała może spowodować krwawienie z pochwy, takie jak wypadek samochodowy lub upadek.

Ciąża pozamaciczna

Jest nagłym przypadkiem medycznym i czasami wiąże się z krwawieniem. Jest to również związane z silnym bólem brzucha. Dzieje się tak, gdy zarodek wszczepia się poza macicą, zwykle wewnątrz jednego z jajowodów.

Przedwczesny poród

Podobnie do tego, jak szyjka macicy może trochę krwawić podczas porodu, poród przedwczesny często powoduje krwawienie, ponieważ masz skurcze i zmiany szyjki macicy.

Pęknięcie macicy

Pęknięcie macicy jest bardzo rzadkim zdarzeniem i najprawdopodobniej zdarzy się u kobiety, która rodzi naturalnie a wcześniej rodziła przez cesarskie cięcie. Jednak może się to zdarzyć każdemu, niezależnie od okoliczności.

Infekcja

Czasami bakteryjne infekcje pochwy, infekcje macicy lub choroby przenoszone drogą płciową mogą powodować krwawienie.

Ból brzucha

Tylko raz powinnaś odczuwać ból brzucha, który jest uzasadniony w czasie ciąży, a jest to poród! Dokładnie poród po 37 tygodniach. We wszystkich innych przypadkach należy zgłosić się do lekarza, ponieważ ból brzucha może sygnalizować wiele różnych problemów.

Większość z nich omówiona została powyżej w sekcji dotyczącej krwawień, ale niektóre typowe przyczyny to:

Poród przedwczesny
Poronienie
Skurcze Braxtona-Hicksa
Oderwanie łożyska
Ciąża pozamaciczna
Infekcje
Pęknięcie macicy
Zaparcie

Bóle więzadła obłego

Macica to mięsień, a wzdłuż brzucha biegną więzadła, które rozciągają się, gdy dziecko rośnie. Czasami to rozciąganie może być bolesne i powodować dyskomfort. Stanie się to szczególnie w przypadku zmiany pozycji. Należy zauważyć, że ból więzadła obłego wcale nie jest szkodliwy dla dziecka.

Wyciek wód płodowych

Płyn owodniowy to „poduszka”, która pomaga chronić dziecko w czasie ciąży. Jest to również ważne dla dojrzałości płuc dziecka. Wyciek wód płodowych może wystąpić na każdym etapie ciąży i to z różnych powodów. Może dojść do zakażenia bakteryjnego lub wskutek przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego. Jeśli uważasz, że doszło do pęknięcia błon płodowych, niezależnie od wieku ciążowego, skontaktuj się z lekarzem.

Spadek ruchu kopnięć dziecka

Około 20-22. tygodnia ciąży lekarz może zalecić „zliczanie kopnięć płodu”. Liczenie kopnięć płodu to łatwy sposób sprawdzenia, czy dziecko czuje się dobrze!

Zasadniczo to, co musisz robić, to leżeć na lewym boku i zwracać uwagę na to, jak porusza się Twoje dziecko.

Należy to robić mniej więcej o tej samej porze każdego dnia. Powinnaś policzyć, ile razy dziecko się porusza i ile czasu mu to zajmuje. Liczy się każdy ruch, od małego trzepotania po potężne kopnięcie. Aby „zdać”, dziecko powinno się poruszyć dziesięć razy w ciągu godziny.

Możesz przestać liczyć, gdy dziecko się poruszyło dziesięć razy. Czasami dzieci poruszają się całe dziesięć razy w ciągu pierwszej minuty! A czasami zajmuje im to całą godzinę. Każdy z nich jest normalny!

Jeśli dziecko nie rusza się dziesięć razy w ciągu godziny, należy policzyć od nowa kolejną godzinę. Jeżeli będzie mniej niż dziesięć ruchów na godzinę, skontaktuj się z lekarzem. Może to oznaczać, że dziecko jest w niebezpieczeństwie.

Ważne jest, aby pamiętać, że dzieci mają cykle snu w łonie, a kiedy śpią, nie ruszają się tak bardzo. Niemowlęta lubią spać, kiedy Ty się poruszasz. Dlatego ważne jest, aby liczyć kopnięcia płodu, gdy leżysz, ponieważ wtedy dzieci lubią się budzić!

Ból głowy lub niewyraźne widzenie

Bóle głowy lub niewyraźne widzenie mogą być oznaką stanu przedrzucawkowego, zagrażającego życiu oraz komplikacji ciążowej dla Ciebie i dziecka.

Stan przedrzucawkowy występuje częściej pod koniec ciąży, ale może wystąpić w dowolnym momencie po 20 tygodniu ciąży.

Charakteryzuje się:

Podwyższonym ciśnieniem krwi
Obrzękiem kończyn
Białko w moczu

Stan przedrzucawkowy jest dla Ciebie niebezpieczny, ponieważ bardzo wysokie ciśnienie krwi może spowodować napad lub udar. Jest to również bardzo niebezpieczne dla dziecka, ponieważ wraz ze wzrostem ciśnienia krwi, mniej krwi i tlenu dostaje się do łożyska, co ostatecznie oznacza mniejszy przepływ krwi i tlenu dla dziecka.

Teraz wiesz, kiedy bezwzględnie kontaktować się z lekarzem! Pamiętaj, możesz zadzwonić z dowolnego powodu lub obawy – z pewnością nie jest to wyczerpująca lista. Lepiej zgłosić fałszywy alarm, niż aby sytuacja awaryjna była zbagatelizowana, bo to może mieć negatywne skutki dla Ciebie i Twojego dziecka.

Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7




Dodaj komentarz