Kategorie
Blog

5 wskazówek, jak zachować otwarty umysł
W obliczu pandemii otwarty umysł może wydawać się luksusem. Naszą naturalną reakcją jest zaciśnięcie pasa i czekanie, aż najgorsze minie. To w dzisiejszych czasach nasza zdolność do pozostawania otwartymi na nowe pomysły, perspektywy i rozwiązania jest nie tylko ważna, ale i kluczowa.

Świat nigdy nie jest bardziej gotowy na innowacje niż w czasach niepewności. Jako dodatkowy bonus, ci, którzy decydują się postrzegać świat jako bogactwo możliwości, widzą korzyści zarówno ekonomiczne jaki samorozwoju.

W badaniu z 2017 roku naukowcy odkryli, że osoby o otwartych umysłach zgłaszają zwiększony i długotrwały poziom szczęścia. Odkryli również, że ci ludzie są bardziej „elastyczni, ciekawi, kreatywni i otwarci na odkrywanie świata”. Najlepsza część? Otwartość nie jest wrodzoną cechą, ale wyuczoną. Tak jak nauczyłeś się jeździć na rowerze lub balansować budżetem, możesz nauczyć się odpuszczać z góry przyjęte założenia i podchodzić do świata z dziecięcą otwartością. Zacznij od tych wskazówek.
Otwarty umysł – Różnorodność

Jeśli co roku roku wyjeżdżasz na wakacje nad morze, wybierz się na wycieczkę w góry rzuć wyzwanie swoim fizycznym i umysłowym zdolnościom. Jeśli w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie spotkałeś nowych ludzi poza osobami w domu i pracy, zapisz się na lokalne lekcje gotowania(nawet on-line_ lub jako wolontariusz, by pomagać np. osobą starszym w tych trudnych czasach. Ta otwartość na nowe doświadczenia zwiększa Twoją integracyjną złożoność, czyli sposób, w jaki mózg tworzy nowe połączenia i wzorce między pozornie niepowiązanymi fragmentami informacji.

Regularnie wyciszaj umysł

Jeśli to Twoja pierwsza próba medytacji, prawdopodobnie czujesz się dość nieswojo, a może nawet głupio. Oprzyj się na temu uczuciu i zaakceptuj, że wszystko, co nowe, wiąże się ze strachem i niepewnością. Badania wykazały, że uważna medytacja – skupianie się na oddechu – zmienia aktywność w naszych mózgach. Oddech uspokaja nasze ciała i uspokaja umysł. Pozwala nam spojrzeć z innej perspektywy bez osądu, strachu czy z góry przyjętych wyobrażeń – wrogów otwartego umysłu.
Otwarty umysł – Zrozum innych

Nie, wojownicy od klawiatury, to nie jest pozwolenie na trollowanie wszystkich w około,. W książce 7 Habits of Highly Effective People Stephen Covey pisze, że „najpierw starasz się zrozumieć, a potem zostać zrozumianym”. Wyobraź sobie, że wchodzisz w każdą nową rozmowę z priorytetem najpierw zrozumienia perspektywy osoby mówiącej, zamiast od razu narzucać mu swoje zdanie czy opinię. To trudniejsze niż się wydaje, z natury jesteśmy egoistami i wszystkowiedzącymi lepiej osobnikami.

Otwarty umysł – Zdejmij zasłonę

Rutyna jest dobra i może przynieść mnóstwo korzyści w zakresie wydajności, produktywności i decyzyjności. Ale rutyna może sprawiać wrażenie, jakbyśmy nosili zasłony na oczach. Wchodzimy w funkcję autopilota, podczas gdy świat znika w tle. Jakich ważnych szczegółów brakuje w tym tle? Jeśli pracujesz w pojedynkę, spędzaj jeden dzień w tygodniu, pracując w grupie. Zaplanuj cotygodniową sesję burzy mózgów, która promuje nieszablonowe myślenie a nie tylko twój tok rozumowania. Regularnie spotykaj się z rówieśnikami, mentorami lub kolegami z branży, aby dowiedzieć się o różnych metodach, perspektywach, a nawet opiniach, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla Twojego rozwoju.

Otwarty umysł – Pozwól sobie na marzenia

Marzenia to nic innego jak nieszablonowa praca twojego mózgu. Badania nad marzeniami to rozwijająca się dziedzina. Ci, którzy je badają, pokazali, że uczestnicy zgłaszali wzrost kreatywnego myślenia, współczucia, samoświadomości i planowania przyszłości – innymi słowy, zasady wielkiego przywództwa. Zaplanuj czas, aby Twój umysł błądził. Niech ten czas będzie tak święty, jak spotkanie zarządu lub prezentacja dla potencjalnego klienta. Prowadź dziennik myśli, które pojawiają się w tych czasie pozwól swojemu nieświadomemu umysłowi pracować nad problemami i znajdować kreatywne rozwiązania.
Do działa otwórzcie się na świat!

Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7Dodaj komentarz