Kategorie
Blog Ciąża i Macierzyństwo

Dlaczego tradycje rodzinne mają znaczenie? Oto jak zacieśniać więzi rodzinne!
Warto jest tworzyć wyjątkowe i znaczące tradycje rodzinne, ponieważ skupianie się na doświadczeniach, a nie na rzeczach, tworzy trwalsze więź. Im bardziej włączamy małe tradycje – takie jak np. wspólny niedzielny spacer czy wspólne robienie ozdób w każde Boże Narodzenie – tym bardziej okazuje się, że to prawda.

Głęboki wpływ na to jak bardzo cieszymy się życiem, pokazuje skupienie się na doświadczeniach, życia w oczekiwaniu na ekscytujące plany oraz gromadzenie wspólnej historii i wspomnień. Można to porównać do do sekretnego sosu w którym jesteśmy niezbędnym składnikiem.

Dlaczego tradycje rodzinne mają znaczenie:
Stanowią źródło tożsamości

To właśnie tradycje i rytuały często opowiadają historię o rodzinie. Na poziomie ogólnym tradycje mogą uczyć dzieci, np. skąd pochodzi ich rodzina, lub dać im wgląd w ich kulturową lub religijną historię (np. aby uczcić swoje pochodzenie). Na poziomie bardziej bliższym, tradycje mogą służyć jako przypomnienia o wydarzeniach, które ukształtowały twoją rodzinę i twoje dzieci np. Co roku twoja rodzina wynajmuje ten sam domek nad morzem. Za każdym razem, gdy tam jedziecie, przypomina wam o wszystkich doświadczeniach, które przeżyliście w tym danym miejscu. Miejscu gdzie tak chętnie wracacie, to właśnie jest mała tradycja rodzinna). Dlaczego to ma znaczenie? Ponieważ to buduje więzi rodzinne.

Tworzą spójność rodzinną

Rodziny które mają dużo tradycji / rytuałów mają ze sobą silniejsze więzi Są bardziej zjednoczone niż rodziny, które takich tradycji nie celebrują.
Zapewniają komfort i bezpieczeństwo

Tradycje mogą być szczególnie ważne w czasach zmian, smutku. Gdy na przykład jesteś po przeprowadzce i wszystko jest nowe i dziwne dla twoich dzieci, ale przynajmniej wiedzą, że każdy czwartek to wciąż wieczór pizzy i w każdy niedzielny poranek mogą liczyć na przejażdżkę rowerem z tatą.

Wzmacniają wartości rodzinne

Zarezerwuj czas, aby porozmawiać o tym, co to znaczy być częścią rodziny. Spędzajcie więcej czasu razem, robiąc wszystko to, na co nie mieliście wcześniej czasu, albo chcielibyście zrobić. Jeżeli jesteście rodziną która lubi podróżować – róbcie to częściej. Być może pora roku lub pandemia krzyżują plany – zawsze można coś na to poradzić, np. wynajęcie kampera. Bez względu na podstawowe wartości dla Twojej rodziny, tradycje mogą pomóc we wtopieniu ich w rodzinę w zabawny i trwały sposób.
I oczywiście pozostawiają trwałe wspomnienia

Co ciekawe, nawet doświadczenia, które w danym momencie były frustrujące, często stają się ukochanymi historiami rodzinnymi. I oczywiście są też dobre wspomnienia. Dobrze jest do nich wracać podczas np. świąt lub innej rodzinnej imprezy.

„Dni są długie, ale lata są krótkie ”. – Gretchen Rubin
Chcesz się odstresować, w związku z tym odwiedź mój kanał YouTube gdzie znajdziesz śmiesznymi filmikami : 7Fun

Lub po prosu sprawdzaj tu: złota7
Dodaj komentarz