Kategorie
Aktualności Blog

Jazda konna – sport, którego warto spróbować. Poznaj zalety!
Jazda konna to sport z wielowiekowymi tradycjami. Zachwyca elegancją i gracją, przyciąga odrobiną adrenaliny i zatrzymuje tych, którzy prawdziwie pokochają konie. Pozornie wydaje się, że jeździec tylko siedzi i wyznacza kierunek ruchu konia. Nic bardziej mylnego. Jazda konna jest dla jeźdźca wymagająca fizycznie i psychicznie. A stawiane mu wyzwania przynoszą korzyści fizyczne i emocjonalne.

Co daje nauka jazdy konnej?

Lista zalet tego sportu jest długa. Regularne lekcje jazdy konnej przyczyniają się do wzmacniania mięśni kręgosłupa oraz poprawy postawy. Poprawie ulega także koordynacja jeźdźca, szybkość odruchów oraz ruchomość stawów.

Jazda konna zapewnia także korzyści socjalne. Zaczynając przygodę z jeździectwem, szybko poznaje się bowiem nie tylko instruktora, ale także sporo innych uczniów i właścicieli koni. Lekcje często prowadzone są w grupach, dlatego zarówno przed jak i po zajęciach jest okazja do rozmów i dzielenia się doświadczeniami.
Zalety jazdy konnej

Kolejną zaletą jest działanie terapeutyczne. W relacji z koniem człowiek zyskuje możliwość relaksu i poprawy swojego stanu psychicznego. Przebywanie ze zwierzętami podnosi bowiem poziom serotoniny, czyli hormonu „szczęścia”. Udział w rajdach, zawodach i zwykłych lekcjach wpływa na pewność siebie i poprawia zdolność zapamiętywania.

Jedną z najprzyjemniejszych rzeczy jest jazda konna w terenie. Galop po polach, lesie lub plaży przynosi kontakt z naturą i przebywanie na świeżym powietrzu. Z grzbietu konia można poznać na nowo znane już okolice, a także wybrać się w zupełnie nowe zakątki. Turystyka konna rozwija się bowiem w różnych częściach świata. Rajd konny w Argentynie? A może obozy konne? Czemu nie?!
Na naukę jazdy konnej nigdy nie jest za późno, o ile nie przeciwwskazań medycznych. Wśród najmłodszych zwykle zaleca się pierwsze jazdy dopiero po ukończeniu 5-6 roku życia.

Jazda konna – jakie wyposażenie?

Podstawowe wyposażenie to kask jeździecki, buty do jazdy konnej z obcasem i bryczesy. Początkowo jeździć można w sportowych spodniach i wypożyczonym w ośrodku kasku, ale jeśli tylko chcemy częściej pojawiać się na zajęciach, warto zainwestować we własny sprzęt i odwiedzić sklep jeździecki. A z czasem może kupić własnego konia?

Najpierw trzeba jednak wybrać się na pierwszą lekcję!Dodaj komentarz