Kategorie
Aktualności Blog Ciąża i Macierzyństwo

Zdrowie – Jak dbać o siebie, zdrowa codzienność
Przy każdej okazji życzymy sobie zdrowia i spokoju. Obu tych rzeczy bezsprzecznie potrzebujemy, by w pełni cieszyć się życiem. Życzenia mogą się ziścić, jeśli tylko zaczniemy wprowadzać małe, codzienne zmiany. Zdrowie jest najważniejsze, sprawdź jak dbać o siebie. Czego potrzebują nasze organizmy?

Aktywność fizyczna a zdrowie

Wysiłku fizycznego, dlatego warto spacerować i robić minimum 9000 kroków dziennie. Śledzenie aktywności ułatwiają telefony i krokomierze. Do spaceru warto dołożyć kilkanaście lub trzydzieści minut rozciągania, jogi, czy innej ulubionej aktywności.

Nawodnienie organizmu

Nawodnienie, w związku z tym konieczne jest wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie, czyli w przybliżeniu około 8 szklanek. Woda stanowi 60% naszego ciała. Tracimy ją jednak z potem oraz moczem, dlatego konieczne jest jej ciągłe uzupełnianie, by zapobiec odwodnieniu.
Sen a zdrowie

Snu i odpoczynku, który bardzo często zaniedbujemy. Tymczasem 8 godzin snu i jego odpowiednia higiena niewątpliwie wpływa na nasze ciała oraz umysły. Przed snem warto zrezygnować z telefonu, czy laptopa. Lepiej zastąpić je ciepłą kąpielą, książką oraz lekką kolacją lub krótkim spacerem, podczas gdy sypialnia może się wietrzyć przy otwartym oknie. Godne uwagi są także drzemki. Wracając z pracy, można pozwolić sobie na chwilę snu, która nie powinna być jednak dłuższa niż 20-30 minut. Taka drzemka z pewnością doda nam energii na resztę dnia, ale nie zaburzy procesu zasypiania w godzinach wieczornych.

Zdrowe jedzenie

Zdrowych 5 posiłków dziennie tak jak wskazuje piramida żywieniowa. Każdego dnia potrzebne jest nam zdrowe śniadanie, na które warto zjeść produkty z grupy superfoods jak awokado, orzechy, łosoś lub jajko. Nasze organizmy potrzebują posiłku co 3-4 godziny, dlatego do pracy lub szkoły należy zabierać lunch, który w zdrowy sposób zaspokoi głód zamiast węglowodanowych przekąsek w formie batoników. Liczenie kalorii, choćby w przybliżeniu pozwoli zadbać o zachowanie odpowiedniej wagi. W diecie warto także ograniczyć sól, cukier oraz słodycze. Ważne są zdrowe zakupy.
Alkohol a zdorwie

Ograniczenia ilości wypijanego alkoholu i innych używek. Zarówno aktywne, jak i bierne palenie wpływa negatywnie na układ oddechowy, stan skóry oraz ogólną wydolność organizmu. Picie alkoholu wpływa natomiast na układ krążenia, dlatego osoby nadużywające wina lub piwa narażają się na nadciśnienie tętnicze oraz udar mózgu.

Finalnie potrzebujemy spokoju. Odczuwany codziennie stres niewątpliwie wywiera na nas ogromny wpływ. Znalezienie czasu na medytacje, masaż lub czas z rodziną to bardzo ważne kwestie w naszej codzienności.

Reasumując, zdrowie oraz spokój są na wyciągnięcie ręki, o ile spróbujemy każdego dnia wprowadzać małe zmiany w naszym stylu życia.Dodaj komentarz